Takto budú vyzerať trendové kúpeľne pre rok 2023

V každej oblasti podnikania existuje udalosť, ktorá by sa dala nazvať vrcholom roka. Pre nás, ktorí milujeme pekné kúpeľne, je to jedna výstava, ktorá sa pravidelne koná v talianskej Bologni. Z výstavy Cersaie sme vám priniesli horúce novinky už minulý rok, no a novinky z tohtoročnej výstavy ani teraz nesmú chýbať.

Medzinárodná výstava povrchového dizajnu, kúpeľňového vybavenia a povrchových úprav pre architektonický dizajn, Cersaie 2022, otvorila svoje brány na výstavisku Bologna Exhibition Centre s viac než 600 vystavovateľmi. Naši kolegovia z KRT tu nesmeli chýbať. Naberali inšpirácie, sledovali trendy, skúmali novinky. Ak ste nemali šancu byť v Bologni tento rok osobne, nevadí. Prinášame vám zhrnutie toho najpodstatnejšieho.

Novinky v obkladoch a dlažbách: mramory, tehličky a vzory

Nami už predstavené a ponúkané vzory mramorovónyxov nachádzajú vo svete kúpeľní, ale aj kuchýň, čoraz viac fanúšikov. Preto sa výrobcovia predbiehajú v nových kresbách a vzoroch na materiáli, ktorý pôsobí ako pravý mramor, no môžete si ho dovoliť aj vy. V roku 2023 sa na základe dohodnutých objednávok môžete tešiť na nové vzory aj v ponuke KRT.

Rovnako populárne zostávajú malé obkladačky vo veľkosti tehličiek, ako i veľkoformátové dlažby a obklady. Pri tehličkových obkladoch bol na výstave Cersaie vidieť najmä rozvoj rôznych povrchov. Do ponuky sa dostali reliéfne, ale aj tie zrkadlové. Čoraz širší výber nájdete aj vo vzorovaných obkladoch. Veľké formáty obkladov imitujúce tapety príjemne narúšajú zvyčajnú sterilitu kúpeľní a dodávajú jej útulný hrejivý nádych.

Novinky v sanite: prienik dizajnu obkladov

Novým trendom, ktorý bol počas celej výstavy veľmi citeľný, je splývanie hraníc medzi obkladmi a sanitou. Bežná kúpeľňa má jasne vymedzené, čo sú obklady a kde začína napríklad umývadlo. Cersaie udáva nový trend, kedy sú umývadlá prirodzeným pokračovaním obkladu. Bežne sa vyskytovali aj pulty so zabudovanými umývadlami.

Ak však stále máte radi, keď je sanita výrazným prvkom, nájdete sa pri nových trendoch aj v tomto smere. Atypické sanity dominovali Cersaie 2022 rovnako ako tie splývajúce. Heslom bolo, čím, avantgardnejšie, tým lepšie. Nešlo však o umelecké nepoužiteľné kusy, ale veľmi praktické, no dizajnovo originálne kúsky, ktoré si viete vo svojej kúpeľni okamžite predstaviť. Ak spojíte čoraz farebnejšiu škálu sanity s atypickými tvarmi, môže byť vaša kúpeľňa unikátna, ako žiadna iná.

Armatúra: zlatá je nová čierna

Kým v móde hovoríme o nekonečnej sláve čiernej, v kúpeľniach by sme skôr mali hovoriť o bielej. Avšak armatúry sa z toho vynikajú. Tu je štandardom chróm a z pomyselného trónu ho v posledných rokoch zosadzuje čierna farba. Avšak ani tá sa na tróne kúpeľňového dizajnu dlho neohriala. Zdá sa, že novým štandardom bude zlatá. Armatúry v zlatej farbe boli často sa opakujúcim prvkom, preto by každý dizajnér, architekt, developer, či inovátor kúpeľne nemal na zlatú farbu v roku 2023 zabudnúť.

Dizajn armatúr sa nedá zhrnúť pár slovami, ani pár článkami. Dnes nájdete jednoducho všetko a to asi aj preto, aby ste pre ten posledný dizajnový dotyk v kúpeľni – vašu armatúru – mali čo najväčší výber. Od minimalizmu, po retro štýl, nič vás tu dnes neobmedzuje.

Kuchyne: dlažby prichádzajú

V KRT sa čoraz viac venujeme aj pekným kuchyniam. S kúpeľňami majú dizajnovo čoraz viac spoločného. Ak myslíte, že je obklad za kuchynskou linkou všetko čo môžete urobiť, na Cersaie sme sa presvedčili, že pravý opak je pravdou. Okrem dlažieb tu nájdete spoločné prvky obkladov na umývadlách, stoloch, či kuchynských doskách. Kuchyne tak začínajú pôsobiť jednotne a citliví dizajnéri dokonca dokážu vyladiť dizajn kúpeľne a kuchyne v jednotnom tóne pri zachovaní ich jedinečnosti. Že takého dizajnéra nemáte? Nevadí – naši dizajnéri, nabití inšpiráciami nielen z výstavy Cersaie, sú tu pre vás vo všetkých štúdiách KRT na Slovensku: v Liptovskom Mikuláši, Banskej Bystrici, aj Brezne.