Dlažby a obklady so vzorom dreva

Na drevenej podlahe je niečo priťahujúce. Pôsobí na nás tak, že máme chuť vojsť a kráčať po nej. Drevený obklad zas vytvára pocit útulného prostredia a to bez ohľadu, či sa nachádza v dome, alebo vo verejne využívanej budove. Opotrebenie a údržba však mnohých od použitia drevených podláh a obkladov odradí – no vás nemusí. Kvalita gresových podláh a obkladov v dizajne dreva je tým pravým riešením pre vás.

Ak by sme neboli vo svete obkladov a dlažieb, ale vo svete áut, tento druh povrchu by bol bezpochyby v kategórii hybridov. Na pohľad drevená, na použitie gresová. Spájajú sa v nej výhody pevnosti, ľahkej údržby, čistenia a odolnosti, s láskou k dizajnu a hrejivo pôsobiacim interiérom. Jedinou nevýhodou je, že na rozdiel od skutočného dreva nie je tento povrch na dotyk hrejivý. No jeho dlhá trvácnosť, odolnosť voči poškodeniu, hygienickosť a ľahké čistenie vám to za život tisíckrát vynahradia.

Parkety, čo nikdy nezavŕzgajú

Určite ste aj vy v živote už zhíkli nad miestnosťou, kde boli štýlové parkety. Po druhý krát ste možno zhíkli preľaknutím, keď vám pod nohami zavŕzgali. Áno, drevené podlahy sú síce oku lahodiace, no pri stavbách sa musí pozerať najmä na trvácnosť. No ani parketové retro nemusíte zo svojho zoznamu prianí hneď vyškrtnúť.

Dojem parketovej podlahy môžete docieliť s dlažbou so vzorom dreva. Taliansky výrobca Ceramica Rondine ponúka na Slovensku aj vďaka K.R.T. sériu Vintage v rozmeroch 7,5 x 45 a 7,5 x 40,7, so skosenými hranami. Tieto rozmery dovolia kreovať rôzne vzory pri pokládke dlažby.

Je len na dizajnérovi, vás a obkladačovi, ako bude podlaha pôsobiť. Môže to byť napríklad vo Francúzsku obľúbený vzor Chevron, čo je vlastne obrátený tvar písmena V. Uložením týchto mrazuvzdorných dlažieb s efektom voskovaných parkiet môžete kontrovať, alebo dopĺňať klasické uloženie na takzvanú rybiu kosť. Ak má teda váš domov urobiť wow efekt už pri vstupe, zvoľte túto dlažbu priamo do chodby. Jej úžitkovosť oceníte aj v kuchyni, jedálni, spálni, či obývačke.

„Drevodlažba“ na stene

Spojením kameňa s efektom dreva, sa dá vytvoriť obrovské množstvo dizajnov interiéru. Od vintage štýlu po industrálny, od moderného po klasický. Použitím toho istého materiálu na zem aj stenu položíte základ kontinuity priestoru. Ten si doladíte farebným odtieňom a vytvorením kladačského vzoru, ktorý môže zvýrazniť určitý segment izby. A zvolíte si, či váš kamenný obklad má byť v odtieni orechu, dubu, alebo brezy.

Ideálnym miestom na toto spojenie dlažby s obkladom je kuchyňa, no ešte väčšmi – kúpeľňa. Priestor plný drevených dojmov určite príjemne prekvapí každé oko aj myseľ vstupujúcej osoby.