Keď sa povie útulný priestor, predstavíte si skôr spálňu, či obývaciu izbu, než priestory ako kúpeľňa, kuchyňa, alebo dokonca priestranstvo v exteriéri. Od týchto miest požadujeme predovšetkým funkčnosť a praktickosť. A estetika išla dlhé desaťročia bokom. Tento trend sa však rýchlym tempom mení. A ak chcete nastúpiť na rozbehnutý vlak zútulnenia kúpeľní či kuchýň, určite čítajte ďalej.
Prečo si pri výstavbe či prestavbe nevytvoriť také miesto, ktoré je technicky dokonalé a zároveň s povrchom, ktorý spája to najlepšie z funkčnosti a estetickosti? V dobe, kedy sme pre pandémiu boli nútení zostať doma sa naša pozornosť obrátila aj na steny, ktoré by sme v inak hektickej dobe nevnímali viac, než pragmaticky. V kuchyni, ale aj v kúpeľni sa skôr než na povrchy zameriavame na nábytok. Avšak so správnym pozadím vynikne aj nábytok výraznejšie a vy sa budete cítiť aj tu ako v útulnom priestore.
Praktické, dekoračné steny
Riešením, ktoré sa ponúka, sú dekoračné steny. Architekti a dizajnéri sa čoraz častejšie obracajú na povrchy, ktoré sú neporaziteľné pri aplikácii na zemi a využitie obkladov rozširujú aj na steny. V čom sú neporaziteľné v porovnaní s inými povrchmi tak na zemi, ako aj na stene? Do kúpeľní a kuchýň odolnejší povrch nenájdete a tak sa nemusíte báť nehôd, ani spadnutých vecí. Na strane druhej si vyriešite problém so špinou a nečistotami práve v priestoroch, kde sa všadeprítomný prach spája s veľkou vlhkosťou z kúpeľne, alebo s výparmi z varenia. Dekoračné steny nestrácajú vodeodolnosť ani po rokoch a fľaky z nich ľahko odstránite bez pozostatkov vírusov, či baktérií.
Estetické, dekoračné steny
Keď sa vaša ľavá hemisféra mozgu nabaží rozumovými argumentmi, môžete čakať, že sa ozve tá pravá – pre ktorú je estetickosť podstatná. No ani tá nezostane bez inšpirácií. Ako sme totiž spomínali, dekoračné steny sa vo forme obkladov ponúkajú v rôznych podobách a tiež s jedinečnými štruktúrami. Neosobné, holé steny zrazu dostanú osobitý charakter. A je len na vás, či bude skôr diskrétny, extravagantný, alebo niečo medzi tým. Na obkladoch v kúpeľni i kuchyni tak môžete vytvoriť reinkarnáciu povrchu mramoru, vytvoriť prírodný charakter zo vzorov stoniek a rastlín, aplikovať najrôznejšie formy a farby živice, či klasické motívy obkladov. A rovnako ako vzory je pestrý aj výber dodávateľov dekoračných stien. Skvelé série tehličkových stien nám dodáva Ceramica Rondine, kým Italgraniti vyniká najmä sériami pastelových a prírodných farieb. Ak vás oslovila imitácia mramoru, siahnite po značkách od Emilgroup či Ariostea. A všetok tento výber nájdete na jednom mieste – v predajniach K.R.T.
Vezmite útulnosť von
Práve široké estetické a dizajnérske možnosti spolu s technickou odolnosťou lákajú dizajnérov a architektov aplikovať dekoračné steny aj v exteriéri. Obklady na stenách sú obzvlášť odolné voči výkyvom počasia. A tie sú v dnešnej dobe čoraz častejšie a intenzívnejšie. Spríjemniť si tak môžete napríklad vonkajšiu terasu, kde spojíte obklad na zemi so stenami. Grilovať už potom môžete bez strachu, žeby nechcené následky zostali naveky viditeľné na vašej fasáde. A ak hľadáte pri vonkajšej aplikácii skôr tie rozumové a ekonomické argumenty, stačí sa pozrieť na príklady aplikácií na ventilovaných fasádach. Dekoračné steny nielen fantasticky vyzerajú, ale aj fungujú. Zvyšujú energetickú účinnosť budovy, ako i bezpečnosť a životnosť celej stavby.