Eklektický štýl: návod, ako spojiť nespojiteľné

Vyberte si: vaša kúpeľňa môže byť moderná, klasická, rustikálna, minimalistická, … Je mnoho smerov, ktorými sa môžete vybrať. Čo však robiť, keď si vybrať neviete, alebo keď sa vám páči z každého štýlu niečo? V tomto prípade je tu eklektický štýl.

Cit pre interiérový dizajn, to je aj schopnosť zakomponovania prvkov, ktoré spolu ladia. Keď túto vetu postavíme na hlavu, vynára sa otázka: Je možné v dizajne spojiť na pohľad náhodné prvky tak, aby ladili? Odpoveďou na to je eklektický štýl. A jeho princípy so sebou môžete zobrať aj do kúpeľne.

Čo je to eklektický štýl

V jednej vete sa eklektický štýl dá zhrnúť ako miešanie rôznych vizuálnych elementov do jedného. Spája rôzne štýly a harmonizuje ich. Vedľa seba sa tak vyskytnú kontrastné farby, vzory, textúry a povrchy. Je to spôsob, ako spojiť moderný a tradičný štýl. Preto po ňom siahajú nielen extravagantní ľudia, ale aj tí, ktorí chcú zachovať atmosféru prerábaného priestoru, no vdýchnuť mu súčasný šmrnc.

ako-na-eklekticky-styl-interierovy-dizajn-11

Päť tipov, ako vytvoriť kúpeľňu v eklektickom štýle

Spojiť na pohľad náhodné prvky tak, aby spolu ladili, nie je jednoduché. No keď sa to podarí, máte nezabudnuteľnú miestnosť. Tu je niekoľko rád, ak si na takúto premenu trúfate v kúpeľni:

  1. Zvoľte si základnú paletu. Tá primárna by mala byť v neutrálnej farbe, ktorú môže dopĺňať jedna výstrednejšia farba. Tá už môže byť aj vo forme obkladov, ako napríklad kovové odlesky série dlažieb Metallica od EmilGroup. O niečo neutrálnejšie, no veľmi moderne pôsobia série Soho a Noho od CeramicaRondine.
  2. Neskomplikujte si steny. Ak to so vzormi, farbami a výstrednosťou na stene preženiete, bude vás to obmedzovať po celý zvyšok návrhu kúpeľne. Budete totiž musieť všetko dolaďovať k už dosť výstrednej stene. Berte steny ako podkladovú farbu pre vyniknutie toho, čo všetko doplníte.
  3. Hrajte sa so vzormi. Použitie rovnakých materiálov nemusí znamenať rovnaký výsledok. Stačí zmeniť uhol pohľadu – či v tomto prípade uhol položenia. Využite narastajúcu popularitu malých tehličiek a uložte ich do rôznych tvarov a vzorov, alebo zapojte majolikové dlaždičky, z ktorých každá má svoj malý vizuálny svet lákajúci oko k návšteve. Vzory v doplnkoch či kachličkách vám najviac umožnia prejaviť svoju osobnosť a spojiť v priestore veci, ktoré si zvyčajne oponujú.
  4. Hrajte sa s textúrami. Umiestnite jemné povrchy vedľa drsných, mäkké vedľa tvrdých. Výsledkom tejto hry je to, čo eklektický štýl chce: prelomiť našu zasnívanosť a pripútať pozornosť k tomu, čo je tu a teraz.
  5. Použite rôzny typy nábytkov a doplnkov. Kto povedal, že kúpeľňový nábytok musí byť v jednotnom štýle? Rôzne typy skriniek, vešiakov a doplnkov v rovnakom priestore len potvrdzujú, že základným pravidlom eklektického štýlu je, že tu nie sú pravidlá. Je tu najmä zábava. A preto ani výlučne funkčný prvok kúpeľne, ako je radiátor, neostáva stranou. Napríklad radiátor Zehnder Kazeane narušuje priame línie už svojou dizajnovou podstatou. Rada Charleston od rovnakého výrobcu zas zaujme tým, že v nej kúpeľňový radiátor na prvý pohľad ani nespoznáte. A ten druhý pohľad už bude o „aha“ efekte. A o tom je eklektický štýl.

Najväčšie riziko eklektického štýlu

Páči sa vám eklektický štýl, no netrúfate si naň? Jeho najväčším rizikom je, že to niekde preženiete. Vtedy hrozí, že sa zo zaujímavého priestoru stane priestor gýčový. Tomu sa určite chcete vyhnúť. A ako pri všetkom, čo je v živote komplikované, aj tu sa oplatí prizvať si odborníka. Nájdete ich ľahko. Tí najväčší a dlhoroční špecialisti na dizajn kúpeľní totiž sedia na jednom mieste: v predajniach K.R.T. Radi vám pomôžu, poradia, niekedy odradia, odôvodnia a doplnia všetky vaše myšlienky. Dajú vám druhý uhol pohľadu, názor a odporúčania a určite s nimi spolu vytvoríte unikátnu dizajnovú dvojku, z ktorej produkcie bude vaša nová, jedinečná kúpeľňa.