Kde to dýcha, tam je život. A vaša kúpeľňa by nemala byť výnimkou. V miestnosti, ktorá patrí medzi tie najmenšie v domácnosti, sa tvorí veľké množstvo vodnej pary. A tá môže spôsobovať problémy, ktorým sa určite chcete vyhnúť.
Žijeme v čoraz uzavretejších domovoch. To platí doslova, keďže lepšie izolácie, lepšie tesniace okná a dvere našu domácnosť síce udržujú energeticky nenáročnú, no to prefukovanie domov v minulosti malo určitú výhodu. Tou bolo prirodzené vetranie. Dnes sa vám v zime môže na spodných častiach okien kondenzovať voda z varenia, dýchania, sušiacich sa vecí, alebo aj z pary, ktorá sa za vami vyvalí z kúpeľne po tom neskutočne dobrom kúpeli, či horúcej sprche. Dá sa mať oboje – energeticky šetrnú, no zároveň dobre vetranú domácnosť? Odpoveď je áno, no musíte mať tie správne ventilátory.
Čo sa stane, keď sa kúpeľňa nevetrá
Základné vetranie v domácnosti je jednoduchý princíp. Otvorte okná dokorán častejšie, na asi jednu minútu, nevetrajte „vetračkou“ a pri varení majte pustený digestor. Ale najviac pary vám prichádza z kúpeľne. Tá má častokrát len malé okno a to sa nám popravde moc otvárať nechce. Za prvé je na ňom zvyčajne niečo odložené a potom je to ten nepríjemný chlad, ktorý vám vyhriatu kúpeľňu znepríjemní. A tak nechávame, nech sa vlhkosť niekam vytratí. To však pri zlom odvetraní môže mať zlé následky. Pri kondenzácii vody vo vysokej vlhkosti vzniká ideálne prostredie na rast plesní, húb a mikroorganizmov. A tie zas škodia nám, keď sa po vyschnutí uvoľňujú do vzduchu, vdychujeme ich a vznikajú nám tak alergie, oslabená imunita a široké spektrum chorôb, keď sa títo nechcení nepriatelia dostanú do nášho tela.
Riešenie vlhkej kúpeľne
Na to, aby ste vodu mali v kúpeľni len v tekutom a nie plynnom stave, je jednoduché riešenie: kúpeľňový ventilátor. Hoci si väčšina ľudí myslí, že pomáha najmä odstrániť prípadný zápach z toalety, jeho primárnym cieľom je odvádzanie vlhkosti z kúpeľne. Pri stavbe či rekonštrukcii kúpeľne naň preto určite myslite. Ak si zvolíte tú správnu značku, nebudete ho počuť a nepocíti to ani vaša peňaženka vďaka úspornej spotrebe elektriny.
Ako si vybrať kúpeľňový ventilátor
Je niekoľko parametrov, ktoré by mal váš kúpeľňový ventilátor spĺňať. Určite by nemal pôsobiť ako „päsť na oko“ a mal by teda byť dizajnovo vkusný, nenápadný a vhodný do vašej kúpeľne. Takým je napríklad Zehnder Silent. Ako jeho meno napovedá, je veľmi tichý. Oproti iným axiálnym ventilátorom je až o 70% tichší. Spúšťať ho môžete vypínačom, s dobehom na vopred stanovený čas až pol hodinu po opustení kúpeľne, alebo s takzvaným humidstatom. Ten funguje podobne ako termostat, no nespúšťa sa pri určitej teplote, ale pri vami stanovenej vlhkosti od 50 do 90% pri teplote 20ºC. Tento ventilátor si môžete nainštalovať aj ako sprchový set s osvetlením. Okrem svetla vám bude odsávať paru presne tam, kde jej vzniká najviac.
Smart kúpeľňa v praxi
Nemecký výrobca Zehnder zakomponoval do svojich výrobkov aj takzvané smart riešenia, ktoré vám riešia denné problémy bez toho, aby ste na ne museli myslieť. Napríklad nástenný, stropný aj okenný ventilátor Zehnder Samika pre občasné vetranie disponuje okrem 6 rýchlostí aj dvomi smart funkciami. S funkciou TimerSMART sa nízkoenergetický tichý motor spustí len na nevyhnutnú dobu. S HumidiSMART sa ventilátor zapne automaticky, keď vlhkosť prekročí 3% od stanovenej úrovne a keď sa zníži na požadovaný level, ventilátor sa sám vypne.
Riešenie pre dokonalé odvetranie
Sú miesta, kde je potrebné skutočného Herkula v odvetrávaní. Môže to byť kuchyňa, kúpeľňa, či iný priestor v dome či byte. Ak hľadáte možnosť permanentného odvetrávania, spýtajte sa predajcov v KRT na Zehnder ZCV2. Tento nástenný a stropný ventilátor na nepretržitú prevádzku je tichý ako ľudský šepot, úsporný ako jedna stotina bežnej žiarovky a vybavený obomi smart funkciami – tak TimerSMART, ako i HumidiSMART. Vy, k týmto dvom rozumným (smart) riešeniam, viete pripojiť tretie. A tým je návšteva jedného z našich štúdií – v Liptovskom Mikuláši, Banskej Bystrici a Brezne.