Antibakteriálne a antivirálne dlažby

V dnešnom svete je boj proti tým najmenším nepriateľom človeka – vírusom a baktériám – témou číslo jeden už niekoľko rokov. Dôsledná hygiena, aj čistenie povrchov sú dôležité. No čo keby ste povrchy nemuseli čistiť, pretože by dlažby a obklady okolo vás vo svojej podstate bojovali proti vírusom a baktériám? Toto nie je predstava. Toto je ADVANCE®.

Inovácia od Ceramica Rondine

Taliansky výrobca Ceramica Rondine existuje na trhu už od roku 1961, pričom od roku 2018 funguje pod skupinou Italcer, čo ju robí šestkou na trhu. Dve fabriky v talianskom regióne Reggio Emilia vyrábajú spolu ročne 7,5 milióna m2 dlažieb a obkladov. Firma vložila veľké úsilie do výskumu a vývoja – a to prinieslo ovocie. Dlažby a obklady ADVANCE® dokážu svojimi vlastnosťami zabíjať baktérie a vírusy, ktoré dopadnú na ich povrch.

Ako to dosiahli?

Najlepšie riešenia, ktoré človek vymyslel, sú tie, pri ktorých sa inšpiroval prírodou. Tento spôsob sa nazýva biomimikria. V Ceramica Rondine nepridávajú do gresových dlažieb oxidy cínu a oxid titaničitý pri druhom pálení, ako to robia iní výrobcovia. Počas pálenia v peci sú tu vytvorené také podmienky, aby sa tieto oxidy začali tvoriť prirodzene – a v mikrometrickej forme. Tieto častice sú väčšie než nanometrické, ktoré vznikajú pri pridávaní týchto oxidov do chemickej zmesi a ktoré sa z nej môžu uvoľňovať. Keďže sa nejedná o povrchovú úpravu, ale o zloženie dlažby, má tieto vlastnosti po celý život.

Dlažby a obklady čo bojujú proti vírusom a baktériám

A aké sú výsledky? Po štvrť hodine na bežnom dennom svetle dochádza k eliminácii 90% všetkých vírusov, čo sa navýši na 100% percent po šiestich hodinách. V tmavom prostredí to chce o dve hodiny dlhší čas. A keď hovoríme o vírusoch, myslíme tým aj koronavírusy.

Existujú 4 podrodiny vírusov nazývané „koronavírusy“, označované ako alfa, beta, gama a delta, ale iba alfa a beta vírusy infikujú ľudí. Z chemického hľadiska sú koronavírusy vždy tvorené glykoproteínmi, fosfolipidmi a proteínmi. Fotokatalytická aktivita, ktorá prebieha na povrchu dlažieb ADVANCE®, ich degraduje bez ohľadu na to, že sú typu alfa alebo beta. Otestované to bolo na koronavíruse HCoVs 229E RNA pozitív, ktorý patrí do alfa skupiny, čo potvrdzuje účinnosť proti všetkým alfa a beta koronavírusom a ich mutáciám.

Baktérie sú na povrchoch ADVANCE® dlažieb eliminované po 8 hodinách na 95-100% pri vystavení svetlu, a na 93 – 97% v tmavých podmienkach. Otestované to bolo na baktériách Escherichia Coli (baktéria, ktorej prítomnosť je veľmi častá na povrchoch nemocníc, kuchýň, jedální a toaliet), stafylokokovej baktérii Staphylococcus Aureus, aj baktériách Enterokok a Pseudomonas.

Dlažba, ktorá šetrí, aj tvorí čisté prostredie

Dlažby ADVANCE® sú pálené len raz a pri vyššej teplote 1 200 ºC, čo je o 500 stupňov vyššia teplota, než pri bežnej konkurencii. Tým sa šetrí spotreba energií a životné prostredie. To však nie je všetko. Táto dlažba je až zo 40% vyrobená z recyklovaného materiálu. Prirodzené svetlo v nej aktivuje fotokatalytické vlastnosti, čím podľa výskumu katedry chémie univerzity v talianskom Turíne, za tri hodiny zredukuje oxidy dusíka v priestore až o 20,7%.

V domácnosti Vám to zníži aj použitie chemických prípravkov, kedy na umytie takejto dlažby stačí mydlová voda. V exteriéroch je úplne postačujúcim umytím prirodzený dážď. Rozkladaním dusíkatých zlúčenín a organických molekúl hneď po tom, ako sa dotknú povrchu, sa eliminuje aj zápach.

Svoje miesto si tak dlažby ADVANCE® nájdu v každej domácnosti, ale aj v nákupných centrách, kúpeľoch a wellness zariadeniach, posilňovniach, letiskách, reštauráciách, baroch a kaviarňach, zdravotníckych zariadeniach, či školách.

Široká paleta vyrábaných sérií

Hoci podľa popisu znie ADVANCE® ako úzkoprofilový tovar, v skutočnosti má obrovské množstvo použití v existujúcich výrobkoch of Ceramica Rondine, aj v novinkách prichádzajúcich na trh. Vzhľadovo máte široké možnosti: od efektu betónu, cez tehlu, až po drevo.

Efekt betónových dlaždíc dosiahnete so sériou Volcano. Je v ponuke v šedo hnedej, šedej, bielej, béžovej a tmavej farbe. Efekt tehly je pomenovaný po známej newyorskej štvrti s tehlovými budovami – Tribeca. Okrem staro červenej môžete mať tehlový obklad pieskový, biely, sivý, viacfarebný či dokonca blativý. Nadčasovosť a minimalistický elegantný efekt dreva ponúka séria Timeless. Jej odtiene znejú romanticky, aj záhadne: surový hodváb, med, orech, slonovina, či béžovo-šedá. Ak preferujete efekt prirodzeného dreva, stavte na sériu Daring. Aj tá ponúka paletu odtieňov: tmavá, surový hodváb, béžovo-šedá, med, slonovina, orech. A na záver Manhattan. Moderný betón s rustikálnym nádychom v modrosivom, tehlovom, slonovinovom, svetlom, bielom a šedo-hnedom odtieni.

Možností je veľa. Ak však myslíte na zdravie svojich blízkych, životné prostredie a nechcete robiť kompromisy v dizajne, mali by ste si u predajcov v K.R.T. vyžiadať dlažby a obklady ADVANCE®. S tým správnym odtieňom a sériou vám už naši dizajnéri veľmi radi poradia.