Comeback retro štýlu: ako vytvoriť vkusný vintage dizajn v interiéroch

Od 90. rokov minulého storočia sa biely minimalizmus, najmä v kúpeľniach a kuchyniach a celkovo v interiéri, stali normou. Dlhé desaťročia, kedy tento štýl prevažoval, už novú generáciu nasýtil. Mladšie ročníky nemajú chuť túto normu nahradiť, skôr ju doplniť o niečo v štýle „vintage“. Retro tak v kúpeľniach zažíva svoj comeback.

Dnešná pracovne aktívna generácia sa narodila v dobe, kedy boli aj v kúpeľniach bežné farby ako avokádová zelená, horčicová žltá, či pastelové odtiene. Dnes sa nad vtedajším dizajnom kúpeľní nostalgicky usmejeme, no zároveň sa nám vybaví kus detstva a minulosti, ktorá má vždy nádych starých dobrých časov. A do týchto čias siaha aj moderný dizajn a preferencie generácie mileniálov. Prečo je tomu tak a ako vkusne zakomponovať retro prvky do vašej novej kúpeľne a interiérov?

Retrom proti bielej nadvláde

Keď sa povie retro, myslí sa tým obdobie od 50. do 80. rokov minulého storočia. Povojnová Európa zažívala excentrické dizajnové časy, ktoré postupne chladli, až kým nenastala nadvláda „celobielych“ dizajnov. Novodobé trendy nasledujú líniu, ktorá sa dala očakávať: dva prevládajúce smery sa spájajú v jeden. Biela je stále dominantnou farbou evokujúcou čistotu a jednoduchosť. No keď do nej zakomponujete vintage prvky, zrazu sa strohé stáva útulným a priestor vás prenesie v čase do rokov minulých. Pri retre pritom rozhodne nejde o zastaralý vzhľad. Ide skôr o farby, doplnky, nábytok či geometrické tvary, ktoré sa vkusne zakomponujú do súčasného moderného vzhľadu. Dosiahnuť vyvážený pomer starého a nového je eklektickým umením. No dnešná generácia rada do chladného strohého interiéru zakomponuje hravú estetickosť.

Vintage v obkladoch

V kúpeľní sa retro premení do reality najmä vďaka keramickej dlažbe. Návrat do osemdesiatych rokov minulého storočia, to je mist blue odtieň modrej, mentolovo zelená, alebo lososovo ružová. Na rozdiel od 80. rokov ju však neuplatníte na celý priestor kúpeľne, ale len na jej menšie časti. Keramické dlaždice nič neprekoná. Ponúkajú rôzne farby, povrchové úpravy, veľkosti, vzory a ich rozloženia, čo umožňuje aj navodenie retro štýlu.

Dobrým príkladom toho je séria Le Lacche od Ceramica Rondine, ktorej obklady dajú vašej kúpeľni dotyk večného šarmu. Obklady evokujú vzhľad pripomínajúci antické dlažby a prírodné materiály. Tie ideálne stvárnite produktmi rady Vintage of Ceramica Rondine. Dosiahnete dojem dreva na keramických dlaždiciach s nepravidelným a živým povrchom. Najmä, ak siahnete po ukladaní do tvaru rybej kostry alebo v štýle Chevron – a to aj v spálni, obývačke, jedálni, či pracovni.

retro-styl-v-interieri-1

Retro batérie

Moderné a minimalistické môže na niekoho pôsobiť až moc chladne a neosobne. Retro to celé uvoľní cez živé farby na podlahových dlaždiciach a obkladoch na stenách, no veľký priestor ponúkajú aj vodovodné batérie. Armatúra s pozláteným, bronzovým, aj metalickým chrómovým povrchom má dušu a pri vhodne zvolenom dizajne dokonale zapasuje do vašej kúpeľňovej predstavy. Zvoliť môžete matné aj lesklé prevedenia, aké má séria Carlos Primero od výrobcu Nobili, ktorý svoj dizajn označuje ako modernú nostalgiu. Spája sa v ňom klasický štýl s najmodernejšou technológiu vnútri. To všetko vo farebných prevedeniach ako je chróm, zamatovo čierna, antická bronzová, alebo diamantový dym.

Ach tie roky…

Sedemdesiate roky minulého storočia obohatili dnešné retro o pop art. Známy slovenský rodák Andy Warhol ho preslávil po svete a v týchto rokoch sa do kuchýň aj kúpeľní dostala majolika, aj mramor. Biely základ dopĺňajú kvetové vzory zelenej, modrej a béžovo šedej farby v kúpeľni, kým v kuchyni lepšie vyniknú vzory teplejšej žltej, oranžovej, či menej výraznej sivej farby. Na podlahách v obývačkách, chodbách, pracovniach a spálňach sa objavil mramor. Nečakané spojenie? Presne o tom boli roky sedemdesiate: Kontrast spĺňa cieľ a tým je šokovať a urobiť dojem.

Šesťdesiate roky priniesli geometrické tvary, ktoré dopĺňajú dekoráciu izieb. Vycestujte do minulosti u rodičov narodených v povojnovom období. Do kúpeľne zvolený fragment týchto dizajnov môže znamenať návrat k elementom z detstva, ktorý vám bude pripomínať roky, v ktorých ste vyrastali.

Päťdesiate roky boli rokmi po smutných vojnových udalostiach. Aj preto ľudia chceli elegantné, no bláznivé tvary s cieľom transformovať izby na miesta, ktoré ohromia. Dlaždice pôsobia akoby zo surových materiálov, no sú plné sofistikovaných vzorov, farieb a dizajnov, ktoré boli pre vtedajšie roky úplnou avantgardou. Dnes tieto vzory ponúka napríklad séria Pastel od výrobcu Navarti.

retro-styl-v-interieri-3

Mileniáli milujú retro

Ľudia narodení po roku 2000 inklinujú k retro a vintage dizajnom. Prečo? Retro išlo v minulosti do úzadia s nástupom technológií, ktoré vtedajšie generácie vítali a húfne aplikovali do svojich životov. Nová generácia sa s týmito technológiami už narodila, zažíva ich denne čoraz viac a tým pádom je ich už presýtená. Mladí ľudia chcú cítiť niečo, čo má jedinečnosť, dušu, kus histórie a trvanlivosti vo svete, v ktorom inak len konzumujeme a vyhadzujeme. Len tomu nehovoria retro, ale vintage. A preto sú retro dizajny tak veľmi na vzostupe.

Moderné, nie staromódne

Keď sa vracia retro, je treba ho nanovo interpretovať, aby výsledok vo vašich interiéroch vyzeral pekne a nie staromódne. Balans retro a súčasného minimalistického štýlu je umením, ktoré zvládnu dobrí dizajnéri. Dobrou správou je, že takých máte po ruke – na každej predajni KRT, či už v Liptovskom Mikuláši, v Banskej Bystrici, alebo v Brezne. Čo radia naši dizajnéri vo všeobecnosti? Začnite retro dizajnom, ktorý máte v hlave a od neho odvíjajte zvyšok miestnosti – nie naopak. Štylizovať retro ako doplnok k už existujúcemu dizajnu je omnoho ťažšie. Či už sa vydáte jednou, alebo druhou cestou, u nás v KRT nájdete spoľahlivých poradcov, ktorí vám aj kúpeľňu s retro prvkami radi prenesú do realistickej vizualizácie.