Už nemusíte ísť do kúta – stačí mať dobrú zástenu

Poslať niekoho do kúta bolo vždy spájané skôr s trestom, ako s odmenou, hoci vo svete kúpeľní je sprchový kút miestom pre odmenu. Ak zvažujete, či je pre vás vhodnejšia vaňa, alebo sprchový kút, môže platiť aj staré pravidlo: Kde sa dva argumenty bijú, tretí môže vyhrať.

Odveká dilema kúpeľní: sprchový kút, alebo vaňa? Vaňa so sebou nesie tú slastnú predstavu ako sa ponárate do horúcej vody, v ktorej sa vám celé telo uvoľní, myšlienky roztopia v horúcej pare a vy len relaxujete v maximálnom pohodlí. Na druhej strane – spotreba vody a energií na jej ohrev, ako aj priestor, ktorý vaňa zaberie, odradí mnohých z nás. Ostatne – dávať si horúci kúpeľ každý deň nie je ani zdravé. Vaňa vám zaberie štandardne 160 x 70 cm, no jej konkurent sprchový kút asi len 90 x 90 cm. A mnohí preferujú očistný pocit stekajúcej vody po pokožke, nehovoriac o rôznych masážnych nastaveniach sprchových hlavíc, či dokonca parnej sprche.

Keďže nežijeme v ideálnom svete, v ktorom si môžeme vyberať len podľa toho, čo je nám príjemnejšie, k voľbe centrálneho bodu kúpeľne pristupujú ďalšie rozumové argumenty. Jedným z nich je priestor. Ak chcete, aby pôsobil jednotne a vzdušne, určite vám už do oka padli sprchové zásteny.

Nech sa páči, vstúpte

Sprchové zásteny walk-in v preklade znamenajú „vstúpte“, alebo „tie s priestranným vchodom“. Lepšie to už byť vystihnuté nemôže. Walk-in sprchové zásteny odľahčia priestor kúpeľne a s praktickým vybavením automaticky prinesú aj štipku luxusu. Pri inštalácii sprchového kútu bez vaničky máte bezbariérový prístup a voda je odvádzaná odtokovými žľabmi priamo v podlahe. Šírka vstupu sa dá prispôsobiť a takéto riešenie je vhodné aj pre dlhé a úzke kúpeľne, kde sa zástena umiestni na koniec miestnosti, s ľahkým vetraním pri okne. Môže teda vytvoriť akúsi priehľadnú stenu, pričom však vizuálne kúpeľňu nezmenší. Keď sa za takúto sprchovú zástenu postavíte, mali by ste mať k dispozícii minimálnu šírku 60 cm. Pre pohodlné otáčanie sa a dvíhanie rúk však jednoznačne odporúčame priestor aspoň 90 cm.

Niekoľko čísiel, ktoré majte na pamäti

Pri plánovaní by ste mali myslieť na niekoľko čísiel: sprchová zástena bez vaničky prináša riziko zaplavenia kúpeľne. Zvoľte preto odtok s kapacitou aspoň 40 litrov za minútu a spád k nemu minimálne 1,5%. Pri nízkej stavebnej výške vám hrozí vytečenie do kúpeľne kvôli nutnosti menšieho sifónu. Preto konzultujte s odborníkmi ten správny dizajn – nielen estetický, ale aj funkčný. V KRT takýchto odborníkov s mnohoročnými skúsenosťami máme a tak vás vedia pripraviť a upozorniť na detaily, ktoré by ste si inokedy ani nevšimli.

Kvalitné produkty a široké portfólio pre klientov

V KRT si dávame záležať na výbere dodávateľov. A tí, ktorí zostávajú po dlhé roky, sú zárukou, že pri výbere ich produktov nešliapnete vedľa. Jedna z takýchto značiek je aj nemecká spoločnosť HÜPPE. Sprchové zásteny vyrába už od 60. rokov minulého storočia a exkluzívny minimalistický dizajn charakterizujú jednoduché tvary bez ostrých hrán a prehĺbenín, čím sa vyhnete nečistotám v rohoch. Aj preto sa ich sprchy jednoducho čistia.

Od nemeckej firmy automaticky očakávate kvalitu – a robíte správne. Sklá dodávané v hrúbkach 6, 8 a 10 mm sú testované na odolnosť proti nárazu o hmotnosti 30 kg a pri trvalom zaťažení na hmotnosť 15 kg. Všetky segmenty sú z jednovrstvového bezpečnostného skla (ESG) a na prianie sa dodáva aj sklo s povrchovou úpravou HÜPPE Anti-Plaque. Sklo potom umožňuje jednoduché stekanie vody v podobe kvapôčok. Niečo, čo oceníte, ak žijete v oblasti s tvrdou vodou.

Rám, či nerám

Rámové sprchové kúty majú všetky sklenené výplne vsadené do rámov. Ide tak o klasické riešenie zabezpečenia stability sprchovacieho kúta. Rámy tiež zaisťujú optimálnu tesnosť. Čím je rámová lišta sprchovej zásteny (v spodnej časti) vyššia, tým viac táto lišta zamedzuje vytekaniu vody. HÜPPE však ponúka aj bezrámové riešenia. Pri šírke skla 10 mm je možné u samostatne stojacej bočnej steny HÜPPE Select+ vynechať aj priečnu vzperu pre maximálnu transparentnosť.

Pohrajte sa s modulárnym konceptom doplnkov

Modulárny koncept stavania interiérov neobchádza ani značku HÜPPE. Dovnútra sprchového kúta máte možnosť inštalovať množstvo doplnkov HÜPPE Select+. Zámerne hovoríme inštalovať, nie navŕtať. Lebo všetky komponenty sa upevňujú pomocou kanálového systému Select+ Cover a systémom bez špár sa prekryjú. Toto vám umožní jednu obrovskú výhodu: doplnky môžete výškovo premiestňovať a dopĺňať kedykoľvek počas bežného chodu kúpeľne.

„A o aké doplnky si sprchovú zástenu môžete vylepšiť?“

Select+ Mirror je zrkadlo na pohyblivom ramene pre dokonalé oholenie. Select+ tablet bude miestom pre vaše sprchové gély, šampóny a inú kozmetiku do sprchy. Ak potrebujete suchý priestor, chránený pred špliechajúcou vodou, zvoľte Select+ dry box – suchý krytý priestor pre okuliare, zubné kefky a iné potreby. Dizajnový držiak na uteráky a zároveň poličku nájdete pod názvom Select+ Shelf. A pri sklách s hrúbkou 6 a 8 mm môžete siahnuť aj po patentovanom upínacom systéme z vonkajšej strany s názvom Select+ shower board. Jednoducho odnímateľné doplnky vám garantujú, že rohy a medzery nikdy nebudete mať špinavé. A ak nesiahnete po skle s úpravou Anti-Plague, stále tu máte Select+ wipers – utieranie skla pomocou ľahkej, hliníkovej a na skle zavesenej stierky.

Sprchový kút s posuvnými dvermi a šarmom Walk-in

Premýšľate nad bezrámovými posuvnými dverami v sprchovom kúte inštalovanom na podlahu? Potom je tu pre vás HÜPPE Xtensa pure. Bezhlučné otváranie dverí vďaka pojazdovým kolieskam, maximálny vstupný priestor a to všetko s minimom kovových komponentov. Budete mať pocit, že sa sprchujete v otvorenom priestore, no všetka voda bude len pre vás – a bezpečne sa stratí pod vašimi nohami. HÜPPE Xtensa pure nainštalujete do niky, alebo ako uzatvorený sprchový kút k bočnej stene. Ideálna voľba, ak sa vám páči idea Walk-in, ale chcete mať istotu, že voda zostane vždy za hranicou skla.

Neobmedzené možnosti a smart technológia

Predstavte si bezrámovú, voľne stojacu bočnú stenu. Na niečo také je potrebné maximálnu kvalitu. Tú v HÜPPE reprezentuje rada SolvaPro. Inovačné technológie z rúk tímu najlepších pracovníkov vytvorili sprchovú zástenu, ktorá je robustnejšia, než akákoľvek iná. Vyberte si kovové doplnky v lesklej striebornej, čiernej, alebo individuálnych RAL farbách a číre, šedé, bronzové či zrkadlové sklá. Potom už nechajte odborníkov v severozápadnom Nemecku vyrobiť a ručne otestovať sprchovú zástenu, ktorou sa vďaka KRT budete už čoskoro kochať vo vašej novej kúpeľni.