Ekokúpeľňa u vás doma

Vo svete kúpeľní sme sa stretli už s veľa faktormi, ktoré pri výbere svojho miesta na súkromie a hygienu volíte. Najmä tí mladší a progresívnejšie premýšľajúci z vás medzi rozhodovacie parametre zaraďujú čoraz viac aj ekologickosť. A výrobcovia na túto výzvu už zareagovali.

Žijeme v krajine, ktorá je veľmi bohatá na vodné pramene a čistú vodu. To bude do budúcnosti znamenať veľmi veľa. Klimatické zmeny takýto luxus nedoprajú veľmi veľa ľuďom na našej planéte a ekologicky uvedomelí ľudia vedia, že kolobeh vody nepozná hranice a že medzi bohatým zdrojom a vyčerpaným zdrojom je niekedy tenká čiara. Aj preto je dobré vodou šetriť a kúpeľňa je tým správnym miestom, kde začať doma a od seba. A keďže planéta je len jedna, aj v kúpeľni viete byť ekologickí viacerými spôsobmi.

Sprchové ekožľaby

Hlavným a spoľahlivým dodávateľom sprchových žľabov do KRT je český výrobca Alcadrain. Okrem kvality, dizajnu a výrobkov na mieru vám vedia dodať aj také, ktoré majú prívlastok „eko“. Začali od sifónov a pri výrobe svojich produktov sympaticky využili recyklované materiály.

Ako znížiť spotrebu vody o 60%

Ak to robíte so spotrebou vody správne, milo vás prekvapí odmena v podobe účtu za vodu. Výrobca hansgrohe používa technológiu EcoSmart. Špeciálny obmedzovač prietoku vody zmiešava vodu so vzduchom cez takzvaný aerátor. Pocitovo na vás ide rovnaký prúd, no spotrebu znížite až o 60% tým, že každá batéria – umývadlová aj sprchová – má prietok obmedzený na 5 litrov za minútu. K tomu majú batérie zabudovaný elastomer, ktorý vyrovnáva kolísavý tlak vody spôsobujúci plytvanie vodou.

Nemecká precíznosť vo svete vaní

Niektorí z našich dodávateľov, ako je nemecký výrobca vaní Bette, majú svoj ekologický program prepracovaný tak, že sa už snáď ani nedá nájsť priestor na zlepšenie. A predsa to robia. Vane vyrábajú zo zelenej ocele. To je taká, pri výrobe ktorej bol namiesto uhlia použitý vodík. Každých 30 centimetrov odrezanej ocele smeruje na recykláciu, ale než sa tak stane, zvažujú v Bette, ako zvyšné výrezy využiť, aby sa šetrilo aj na doprave späť do oceliarní. Ich výrobky majú 30-ročnú záruku a tak sa môžete spoľahnúť, že ich budete využívať pravdepodobne celý život. Vymenovávať ekologické vychytávky Bette by bolo na dlho. Od pridávania recyklovaných prísad do povrchových úprav a farieb, až po maximálne vyťažovanie kamiónov s nákladom a solárnymi panelmi na strechách výrobného podniku. S Bette jednoducho kúpite ekológiou nabitú vaňu v krásnom dizajne a tej najlepšej kvalite.

Nečakané toaletné ekoriešenie

Švajčiarskym výrobcom v ponuke KRT je Laufen. Ten prináša úplne nový rozmer do sveta toaliet. Možno ste počuli o tom, že v ľudskom moči sa vyskytujú hormóny z antikoncepčných tabletiek, zvyšky antibiotík, ako i minerály ako je fosfor, dusík a sodík. Zachytiť tieto látky pre čistiarne odpadových vôd je prakticky nemožné. A ich únik späť do prírody spôsobuje škody na našom zdraví, ale aj premnoženia siníc v prírode, ktoré zabíjajú biodiverzitu. Keby sme však vedeli tieto látky odseparovať, mohli by sa využiť ako hodnotné hnojivá.

Laufen preniesol riešenie z čistiarní priamo k miestu jeho vzniku. Jeho nová toaleta je navrhnutá tak, aby sa moč nedostal do kontaktu so zvyškom vody a inými časťami toalety. Špeciálny dizajn navedie moč do samostatného sifónu, kým spláchnutie vodou odtok do tohto sifónu „prestrelí“ a spláchne ostatné časti toalety samostatne. Takáto separačná toaleta dostala názov save! Spracovanie obsahu sifónov sa vykonáva vo švajčiarskej spoločnosti Vuna. Pomocou biologickej stabilizácie, uhlíkových filtrov a destilácie vytvoria v tejto firme z moči hnojivo, ktoré je použiteľné na všetky rastliny. Jediná zlá správa je tu pre mužov, ktorí radi vykonajú malú potrebu postojačky. Tento systém si vyžaduje sediacu osobu, no ak to s ochranou životného prostredia myslíte vážne, viete, že zmena zabehnutého správania zvyčajne ide s ekológiou ruka v ruke.