Minimálne formáty, maximálne možnosti

Pre niekoho je stena čisto funkčná vec, no pre esteticky cítiaceho človeka je to priestor na realizáciu. Jej obklad dokáže zmeniť celú atmosféru miestnosti. A kým na jednej strane sú tu veľkoformátové obklady, na strane druhej sú to práve tie najmenšie formáty obkladov, ktoré vám otvoria najväčšie možnosti pre tvorivosť.

Väčšina z nás vyrastala v dobe, kedy obklady nemali byť ani veľké, ani malé. Z tejto uniformity sme však vyrástli a dnes máme na výber z obrovského množstva obkladačiek a dlažieb, ktorými môžete vyjadriť svoje ja tým najosobnejším spôsobom. Malé formáty obkladov majú svoju dekoračnú silu. Vedeli to naši predkovia, ktorí tieto formáty uprednostňovali. A vedia to aj súčasní výrobcovia, ktorí tento trend s moderným nádychom vracajú na výslnie. Popredný španielsky výrobca Navarti to dokazuje svojou efektnou líniou produktov Senzia.

Kedy si zvoliť malý formát obkladov

Ak potrebujete pritiahnuť pozornosť k detailom a musíte opatrne voliť estetický efekt finálnej podoby miestnosti, je čas na malé formáty. Potrebujete silný efekt pre nevýrazný priestor? Rozveseliť nudnú miestnosť? Alebo naopak utlmiť jej nepravidelné tvary? Malé formáty obkladov vám to dovolia industriálnym, moderným, aj personalizovaným spôsobom. Malé formáty nie sú jedinečné len veľkosťou, ale aj svojimi tvarmi. Klasické obdĺžnikové možnosti kladenia, sa násobia skosením tvaru týchto obkladov a kladenia do štýlu chevron. Ešte menšími veľkosťami štvoruholníkových a šesťuholníkových obkladov je to už naozaj len o kreativite dizajnéra.

Obdĺžnik a chevron

Všestranný formát, ktorý nezostane bez povšimnutia. Taký je obdĺžnik. Môžete ním dodať izbe dynamiku, alebo pokojnú atmosféru. Záleží len od smeru kladenia a povrchovej úpravy. Skosené aj pravouhlé obdĺžnikové dlažby sa dajú skvelo spájať do typických geometrických tvarov drevených podláh v štýle chevron. Na nerozoznanie od pôvodných drevených formátov si môžete užiť všetky pevnostné, trvanlivé, aj údržbové výhody keramických dlažieb tak doma, ako aj v kanceláriách či obchodoch. Zvislé kladenie na steny zas dokáže pokryť obkladmi aj oblúkové tvary stĺpov a stien. Pri tomto tvare sa oplatí vyhľadať glazúrované série Kezma, Zarati a Bonny, alebo drevenú imitáciu v sérii Toratto.

Štvorec

Na tento tradičný tvar sa časom tak trochu zanevrelo. No musíme povedať, že neprávom. Stačí sa pozrieť, ako na podlahách i stenách dodajú štvorcové obklady triezvosť a balans a hneď si uvedomíte, že v skromnom štvorcovom tvare sa skrývajú veľké možnosti. Moderná a pútavá séria Terazzo, i glazúrovaná klasika v sérii Bonny od Senzie vám dodá chýbajúcu inšpiráciu.

Hexagón

Šesťuholníkové tvary pripomínajú včelí plást, no okrem ich dekoratívnej funkcie sú hexagóny skvelým pomocníkom pri práci s priestorom. Pomôžu vám vybalansovať geometrické nerovnosti izby, predĺžiť opticky krátky povrch, alebo harmonizovať proporcie. Pri hexagóne sa oko prestane sústrediť na pravé uhly. A práve preto sa tento tvar hodí do minimalistického, vintage, rustikálneho, uvoľneného, aj módneho štýlu. Pridajte si hexagón v klasickej glazúrovanej sérii Bonny, alebo naopak v modernej, matnej a farebnej sérii Cima od línie Senzia.