Kúpeľne, ktoré vás prenesú do Japonska, Miami či do vesmíru

Viete si predstaviť, že vstúpite do kúpeľne a odrazu sa ocitnete vo vesmíre? Alebo sa držme pri zemi: čoby len v japonskom lese, na hore Fuji či na pláži v Miami? Poďte s nami vycestovať do sveta kúpeľní.

Kúpeľne sú menší a uzatvorený priestor, presne tak, ako si predstavujeme teleport. Táto fantazijná predstava prístroja premiestňujúceho v priestore sa v kúpeľni môže naplniť. Len ju musíte mať trochu lepšiu – Bette. Nie, nemáme preklep v anglickom slove „better“, čiže lepší. Bette je nemecký výrobca sanity a svoje dizajnové kúsky nenecháva stáť osamote. Dômyselne ich zapracováva s priestorom, krajinami a s kultúrami. To celé v architektúre kúpeľní úplnej inej dimenzie. Volá ich BettePlaces.

Fuji: Maximálny minimalizmus

Ako prvé vás s BettePlaces vezmeme na zasneženú japonskú horu Fuji. Dizajn tejto kúpeľne verne kopíruje myšlienku japonského umenia stavieb: je minimalistický a napriek tomu nepopierateľne útulný. Vaňu a umývadlo BetteComodo dopĺňa sprchový kút BetteUltra a celé sú osadené do smrekového dreveného priestoru, ktorý dáva upokojujúce a energizujúce teplo. Po desaťročia chráni budovy Japonska yakisugiho metódou opaľované čierne drevo. Túto tretiu farbu majú aj doplnky kúpeľne, ktorej inak prevláda fúzia dreva a bieleho smaltu. K nim dokonale pasuje kombinácia tmavého dymového skla a jemnej bavlny.

Miami: Medzi modernou a postmodernou

Pláž na Floride – to je šumiace more, jemne zvlnený piesok, ktorý opracováva vietor a hladké povrchy jeho jemných zrniečok béžovej farby. Taká je aj kúpeľňa inšpirovaná Miami. Jej hra s povrchmi sa mení z hladkého smaltu v jemne sivej farbe po ručne maľovanú reliéfnu omietku. Tá vás láka dotknúť sa stien, ako piesku, kým okolo vás tečie voda. Oválne sú tu umývadlá i vaňa BetteLux Oval, kohútiky, aj zrkadlá a vytvárajú tak malé ostrovy oddychu v priestore, kde začína ranné skrášľovanie a kde sa každý deň končí relaxom. V kontraste k nim priestor zvýrazňujú hranaté tvary sprchového kúta BetteFloor.

Obežná dráha: protiklady sa priťahujú

K vesmíru sa upriamuje budúcnosť ľudstva a tak aj kúpeľňa Orbit je vyjadrením futurizmu, ktorému vládnu geometrické tvary. Je to kúpeľňa, ktorú môžete postaviť na Mesiac, či do drsných lávových skál a stále bude vynikať. V Orbite sa už neoddeľuje exteriérový dizajn stavby a interiérový dizajn kúpeľne. Tvoria sa spolu ako jeden priestor. Drsná krajina je protipólom geometrických rysov tejto kúpeľne a jej jemné línie splývajú so striebornými detailmi. K vesmíru patria povrchy ako leštená oceľ, ktorá esteticky kontrastuje s drsnosťou skaly. Glazovaná titánová oceľ dominuje výrobkom od Bette, ktoré sú ultra tenké, no pevnejšie než mramor, plast či bežná oceľ. Robustné a pritom vkusné výrobky BetteArt sa dokonale hodia k tomuto nadpozemskému priestoru.

Osaka: minimalizmus zenového východu

Na záver sa vráťme do Japonska. Ich filozofia dizajnu vedome prežíva prítomný okamih. V hĺbke lesa neďaleko Osaky sa v rovnomennej kúpeľni spája prírodný kamenný obklad s dubovým. Ťažko nájdete kúpeľňu s meditatívnejším efektom. Japonská ľahkosť stavania z pevných materiálov vás uchváti tým, ako málo stačí pre veľký efekt. Tajomstvo je v citlivej práci so svetlom a tieňom. Prírodné oddychové momenty zažijete v estetickom spojení teplého dreva, mramorového efektu a čiernej sanity BetteAir a BetteComodo.

BettePlaces je aj slovná hračka, ktorá v preklade znamená „lepšie miesta“. To máme v KRT s Bette spoločné. S Bette sme vám ukázali, kam až dokážu pekné kúpeľne dosiahnuť. Záleží len na tom, kam do sveta sa po tom, ako zatvoríte kúpeľňové dvere, chcete vydať vy.