Obklad a dlažba, ktoré sa hrajú so svetlom

Každý fotograf vám povie, že dobrá fotografia je o práci so svetlom. V často najtmavších miestnostiach, ako je kúpeľňa či vstupná hala, je to rovnaké. Môžu pôsobiť temne a ponuro bez ohľadu na to, ako ste si dali záležať s obkladmi či dlažbami. Alebo sa so svetlom môžete doslova hrať – a každého bude rozmanitosť takýchto miestností baviť.

Vo vašej kúpeľni, obývačke, chodbe, vstupnej hale či kancelárskom priestore platí, že na veľkosti nezáleží – ak viete, ako sa správne pohrať… so svetlom. Predtým, než zažnete svetlo, môžete zazrieť lúče prirodzeného svetla, ktoré sa hrajú s reliéfnym povrchom obkladov. Tento svet sa úplne zmení zapnutím svetla a tvary mihnutím oka zmenia premietanie svetla do iných uhlov. Ako je to možné? Odpoveď má výrobca Ergon a jeho séria Pigmento.

Ako oživiť povrch obkladov

Taliansky výrobca Ergon, patriaci do skupiny jedného z top výrobcov obkladov a dlažieb vo svete, Emilgroup, ponúka vo svojej sérii Pigmento matný povrch, ktorý spolupracuje so svetlom. Rozptýlené pruhy odrážajú svetelné lúče, čo robí povrch živým a odlišným v každej dobe dňa svojou hrou s tieňmi. Napriek minimalizmu tak dokážete vytvoriť dekoráciu miestnosti bez preplnenia doplnkami či dekoračnými predmetmi. To podstatné je priamo na podlahe a na stenách. Či už siahnete po jemných matných povrchoch, povrchu s imitáciou vlnitého kartónu (či menčestru), alebo po tapetových vzoroch – s Pigmentom už nebude z pohľadu estetiky potrebné dodať nič naviac. 

Zmyselnosť sýtych farieb

Ak ste sa už nasýtili púdrových farieb kúpeľní a hľadáte niečo sýtejšie a zmyselné, pri Pigmente nájdete svoju inšpiráciu. Pomenovania farieb niekedy pripomínajú zmes výberu zmrzlín a rozprávkových opisov, no dať im akékoľvek menej výstižné mená by bolo podcenením ich unikátnych farieb. Celkovo deväť farebných kombinácií vystihujú pomenovania ako amarantová, antracitová, cappuccino, krémová, letecká sivá, čadičovo sivá, popolavo šedá, perleťová a šalviová.

Dlažba a obklady hebké na pohľad

Séria Pigmento dáva matnosti nový rozmer. S hladkým dekorom pôsobia pevné a odolné dlažby a obklady na pohľad hebko. Na obkladoch sa ťahy dekoru premietajú do svetelnej hry. Vďaka tomu sa chladne vyzerajúca miestnosť zútulní, akoby ste mali koberce. No ľudia vstupujúci v topánkach vám podlahy nepoškodia, ľahko ich udržíte čisté a priestor nebude pôsobiť chladne.

Kartónový, či menčestrový povrch, je presne to, čo si pod ním predstavíte. Obklady s formátom 60×120 cm svojou zvlnenosťou rádovo násobia možnosti hry so svetlom a keďže sa slnko behom dňa hýbe, miestnosť sa bude meniť s každým novým uhlom a denným časom. 

Zaujímavou možnosťou je tapetový vzor, ponúkaný vo veľkom formáte 120 x 278 cm. Na ňom nájdete inšpiráciu z Ria, pivonky, rajskej záhrady, alebo pop artu. A vaša obývačka, predajňa, lobby, výstavný priestor či rokovacia miestnosť dokážu vdýchnuť inšpiráciu a žiadanú náladu všetkým prítomným.

Všetkých deväť farieb Pigmenta nechýba ani pri populárnych mozaikových formátoch. Tie začínajú na tak malých rozmeroch ako je 5×5 a končia pri 30×30 cm. Kreativite pokládky sa tu medze nekladú.

Zamat na ktorom sa nešmyknete

Povrch dlažieb Pigmento sa môže zdať jemný, no nenechajte sa zmiasť prvým dojmom. Výskumné laboratória Emilgorup totiž v zmesiach vyrábaných aj pre túto sériu implementujú technológiu SilkTech. Tá zvyšuje trenie pri kráčaní po týchto povrchoch. Nejedná sa pritom o povrchovú úpravu, ale o zloženie zmesi, z ktorej sú podlahy vyrobené. Preto sa tieto vlastnosti nestratia ani po miliónoch krokoch a desiatkach rokov.