Tri nové trendy v obkladoch a dlažbách pre rok 2022

Hoci stále ešte zostávajú dva mesiace do konca roka 2021, výrobcovia stavebných materiálov už dnes začínajú ukazovať, čo si pripravili na budúci rok. A kde lepšie to môžete zistiť, ako na celosvetovej výstave obkladov, dlažieb a sanity. Ak ste nestihli jednu z najprestížnejších výstav v odbore – Cersaie v talianskom meste Bologna, nevadí. Produktoví manažéri a dizajnéri z K.R.T. tam nechýbali a tak vám vďaka nim môžeme priniesť prvý nádych toho, čo bude v obkladoch a dlažbách trendové v roku 2022.

Ak by sme to mali povedať jednou vetou, tak povieme, že rok 2022 bude rok extrémov. Ale nemyslíme to ani trochu negatívne. Extrémne rozmery sa totiž dostali do rozmerov obkladov a dlažieb. Veľké formáty boli trendové aj v roku 2021. Je čas pozrieť sa na tie malé.

Mini formáty idú do módy

Pod malými formátmi obkladov si predstavte rozmery tak malé, ako napríklad 10 x 10 cm. Tie sa predávajú vo veľkom výbere tvarov a aj veľkostí, niektoré aj so skosenými hranami. Vďaka nim môžete napríklad vytvoriť zaujímavý vzor chevron, no na trhu sú dostupné aj štvorce a dokonca aj hexagóny. Aplikácia týchto veľkostí je náročná, no výsledok stojí za to. Podstatné je vybrať si správnych majstrov na dokončenie – a tých vám po dlhoročných skúsenostiach vieme z K.R.T. odporučiť. Takto vytvorené dekoratívne steny na seba strhávajú pozornosť a ľahko tak dosiahnete originálny interiér bez toho, aby ste zobrali čoby len meter štvorcový z priestoru miestnosti. Dobrým príkladom sú zásteny nad kuchynskou linkou. Tu sa štvorcové, alebo hexagónové obklady skvelo vynímajú a k tomu ľahko udržujú, keďže je to predsa len pracovný priestor, ktorý sa občas znečistí.

Záleží na farbe, nie na povrchu

Kým výrobcovia obkladov a dlažieb sa doteraz predovšetkým snažili zaujať svojim výrobkom, rok 2022 praje kupujúcim. Pre vás, ako investora a koncového užívateľa, je dôležitý konečný výsledok. A tým je zladenie rôznych výrobkov a povrchov do jednotne pôsobiaceho interiéru. Výrobcovia prijali túto filozofiu. Koniec koncov – aj ich referencie budú len tak pekné, ako celkový dojem, bez ohľadu na krásu jeho častí. V praxi si predstavte jeden farebný základ, z ktorého prevedenia vychádzajú povrchy ako mramor, cement, aj kameň. Tento trend na výstave Cersaie predstavila napríklad spoločnosť Italgraniti s radou Charm Experience. Ako jej názov napovedá, má vás táto skúsenosť očariť a to až v jedenástich odtieňoch mramoru, každý s jednou dominantnou farbou.

Mramor, ktorý prekonáva prírodné farby – ónyx

Tretím trendom výrazne prítomným na výstave bol ónyx. Tento povrch, výrazne pripomínajúci mramor, umožňuje prekročiť hranice prirodzených farieb. Ónyx je variácia chalcedónu. Táto odroda kremeňa je známa v šperkárstve, no jeho farebnosť preniká do oblasti ozdobných kameňov ako sú dosky stolov, či obklady stien. Hladký, hodvábne pôsobiaci povrch má výborné protišmykové vlastnosti a vďaka bohatým farbám sa jeho použitie rozšíri do tých najmodernejších a najkreatívnejších priestorov. Príkladom toho je taliansky výrobca Emil Ceramica, ponúkajúci radu Onyx v čiernej, modrej, zelenej, ružovej a slonovinovej farbe.

Extrémne malé formáty a z nich vytvárané mozaiky, farebné zladenie mramoru, kameňa a cementu v interiéroch a ónyx ako farebnejší doplnok k čoraz populárnejších povrchom imitujúcim mramor. Také sú dojmy K.R.T. z výstavy Cersaie, čo naznačuje smerovanie trendov pre celý budúci rok.