Vinylové a laminátové podlahy: Aký je rozdiel a ako si vybrať?

Obe z diaľky vyzerajú rovnako. Sú trvácne, dobre vyzerajú, ľahko sa inštalujú a sú dostupné pre všetkých. Žiadna nie je vyslovene lepšia. A predsa majú svoje špecifiká, ktoré nie sú každému jasné. Hovoríme o vinylových a laminátových podlahách. Viete v čom sú odlišné a ktorú si máte vybrať? Radi vám v tom poradíme.

Vinylové podlahy

Základným parametrom vinylových podláh je, že sú vyrobené zo 100% polyméru – a teda z plastu. To ich robí absolútne odolnými voči vlhkosti. Sú preto ideálne na miesta s vyššou vlhkosťou ako sú kúpeľne, či kuchyne. Nenechajte sa však pomýliť – plastové je len ich jadro. V skutočnosti sú vyrobené zo štyroch vrstiev. Spodná je zvyčajne zo sklolaminátu, čo ju robí ľahko inštalovateľnou na akékoľvek nerovnejšie povrchy, aj staršie podlahy. Zároveň táto vrstva zvukovo izoluje. Druhá vrstva je spomínaný polymér, nad ktorým je vrstva zabezpečujúca najväčšiu odolnosť voči vode a poškriabaniu. Zostáva už len vrchná vrstva, takzvaná fotografická, ktorá imituje prírodný vzhľad materiálu, obvykle dreva.

Od Alpha Vinylu po Vinyl Flex

Vinylové podlahy pridal ako najnovší druh výrobku do svojho portfólia aj výrobca Quick-Step. Pod názvom Alpha Vinyl nájdete vinylové podlahy, ktoré majú mimoriadne pevné jadro. A tak ani príbor, či iné veci, s ktorými narábate v kuchyni a ktoré vám vykĺznu z rúk, nebudú robiť starosti. Samozrejme, ak zavčasu odskočíte, aby vás neporanili. Zároveň sa táto rada pýši prívlastkom „najvodotesnejšia, akú kedy Quick-Step vyrobil“. Preto môžete mať pekné podlahy s dekorom dreva aj v kúpeľni a nemať pritom pocit takého chladu od nôh, ako pri dlažbe. Ak potrebujete ešte jeden malý dôvod, aby ste sa definitívne rozhodli pre Alpha Vinyl, tu je: vo väčšine prípadov nebudete musieť podlahu pred montážou pripraviť. Dosky jednoducho namontujete patentovaným klik systémom aj pri rekonštrukciách.

Ešte flexibilnejší, nielen pri montáži, budete s radou Vinyl Flex. V Quick-Stepe si dali záležať, aby pripravili vinylovú podlahu, ktorá je odolnejšia proti poškrabaniu, než akýkoľvek iný produkt na trhu. K tomu patrí aj technológia, ktorá udrží podlahu bez škvŕn – čo jej dodáva rovnocennosť k dlažbám. Vinyl Flex však má niečo navyše. Tým niečo je mimoriadna tichosť a mäkkosť týchto podláh. Ak na vás dlažba pôsobí chladne a iné povrchy hlučne, Vinyl Flex je odpoveďou, ako si udržať nohy nielen na suchu, ale aj v príjemnom pocite tepla.

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy sú, na rozdiel od vinylových, zložené z 99% z prírodných látok – dreva. Aj tieto sú zložené zo štyroch vrstiev. Pod vrchnou „imidžovou“ s dekormi najrôznejších druhov dreva, je vrstva rezistentná. Jadro laminátovej podlahy tvorí takzvané HDF, čiže high density fibre. Tieto vysoko zhustené drevovláknité dosky sú vyrábané z dreva, ktoré je pomleté na jemnú štruktúru a zlisované do pevných dosiek. Pod nimi je posledná, tlmiaca vrstva. Laminátové podlahy sú tvrdšie a drevo pripomínajú viac, než tie vinylové, hoci pri dnešných technológiách ich už na pohľad neviete rozoznať.

Capture vás chytí za srdce

V kolekciách Quick-Stepu nájdete napríklad výber osemnástich druhov dekoru pri produktovej rade Capture (po angl. chytiť). A jeden z týchto dekorov vás určite chytí za srdce. Či chcete mať dojem lakovanej, kartáčovanej, patinovanej, elegantnej, alebo popraskanej podlahy – Capture vám vyhovie v každej žiadosti a odtieni. Návštevy vám neuveria, že nejde o pravé drevo, ani keď budú kľačať s hlavou pri zemi, lebo autentické štruktúry prechádzajú až do zrnitosti a spojov v dreve. Zamilujete si jej verný dojem prirodzeného dreva a budete ju chcieť v každej izbe. A aj ju tam môžete mať. Je odolná aj voči huncútstvam v detskej izbe vďaka odolnosti voči poškriabaniu. Prepáči vám servírovacie nehody v jedálni, topiaci sa sneh z topánok v chodbe, aj mokré stopy po kúpeli. To všetko vďaka povrchovému náteru „HydroSeal“, ktorý robí aj tieto laminátové podlahy 100% vodotesné. Hoci sme popísali rozdiel medzi vinylovými a laminátovými podlahami, chápeme, ak si stále nedokážete vybrať. Keď totiž siahnete po vinylových aj laminátových podlahách Quick-Step, môžete poškriabané, fľakaté, či vodu prepúšťajúce podlahy pustiť z hlavy. A tak vám zostane vybrať si ten správny dekor. S tým vám už radi pomôžu naši odborníci a dizajnéri v predajni KRT v Liptovskom Mikuláši.